Login Search
Červnové koncerty 2019

Červnové koncerty 2019

Přispěj do diskuze

přidat komentář

John Zorn Bagatelles Marathon lepší než jsem čekal.
A to jsem si ještě 5-6 dní zpátky říkal, že to vzhledem k té pálce oželím. Na poslední chvíli zlevnili lístky + sleva pro nevýherce soutěže :), a tak jsem se nakonec ocitl na místě co původně stálo 2800 za 770 :), protože spousta židlí zůstala neobsazených. Pro mě super, ale koupit si ten lístek za původní cenu v předprodeji, tak bych byl asi fakt nasranej, no k tomu se možná víc vyjádří někdo jiný... nikdy jsem nic podobnýho nezažil :), dost neprofi přístup, byť chápu, že se to snažili na poslední chvíli zachránit, jak se dalo, ale...

Velký plus ten "showcase" koncept, každé ze 14 těles / sólistů hrálo cca 15-20 minut, takže to pěkně odsejpalo, většinu by mě asi nebavilo poslouchat třeba 45 minut / hodinu, ale takhle skoro všechno dobrý, něco i skvělý.

Nejlepší překvapivě asi duo Riley + Lage, který jsem vůbec neznal - 2 akustický kytary, perfektně propletený, nápaditý linky, celkově nejkonzistentnější.
Trigger - math/noise/free jazzcore/rock/metal námrd, trošku Dysrhythmia, trošku náhrada za Cleric, osvěžení od "standardnějších" jazzíčků.
Taborn - sólo klavír - taky hodně dobrý, zběsilost i atmosféra, nápady, konzistentní.
Courvoisier + Feldman - klavír a housle - pěkný, nahrávka (Malphas) mi asi sedí víc než živě prezentovaný nový skladby, ale líbilo.
Evans - sólo trubka - technicky hodně působivý, frenetický výkon ("nekonečný" cirkulační dech atd.), místy trošku dojem exhibice, ale některý části super, zajímavá práce se zvukem i bez efektů atd.
Asmodeus - chvílema mě štvalo Ribotovo pidlikání, ale převážně (semi-impro-)freejazz/rock/metal nářez, Grohowski excelentní, ještě víc jazz než s Imperial Triumphant, ale i na sypačky došlo, Dunn na basu taky správně drtil.

Ty + - "standardnější" (místy bez úvozovek a + - ) (semi-)freejazz quartety a tria mě bavily spíš jen částečně / místy, chvílema až moc "normální jazz" až nuda - Masada, Mary Halvorson Q., Medeski Trio (místy dobře energický), Marsella Trio, Nova Q. - u každýho jsem si něco, alespoň na chvíli našel, ale byl jsem rád, že hráli jen těch cca 15-20 minut. Friedlaner-Nicolas duo violencella spíš slabší, ale ještě jakože ok.

Jediný co mě fakt nebavilo až sralo byla Ikue Mori - infantilní, nezajímavá, "až moc hezká" elektronika s iritujícími klávesovo-klavírními motivy.

Celkově dobrá akce s několika skvělými částmi / momenty. Nečekal jsem, že vydržím 4+ hodiny poslouchat Zornoviny (mám ho docela rád, ale...) a až na mírnou krizi v cca 3/4 "festivalu" v pohodě.

Jinak mě napadlo, že DR a Zorn si jsou trošku podobný :)

A o tomhle nikdo nanapíše :-)
https://usteckedevadesatky.cz/

The Young Gods včera pěkný, stařešinové jsou pořád ve formě. Přehráli celou novou desku, z ní jsem se nejvíc těšil na experimentálnější kusy Moon Above s harmonikou a hlavně šamanskou All My Skin Standing. Ale i ostatní věci vyzněly živě líp než z alba. Přídavek se nesl v duchu povinných letitých hitovek - jsem konzerva a tak mě mrzí, že se to jede skoro celé z playbacku, ale třeba Kissing the Sun nakládala. Hodina a půl utekla jako voda.

Reichovo Tehilim včera moc pěkný - v těch hlasových kánonech se dalo dobře "zaplavat/bloudit", na konci až moc Haleluja, ale většina skladby mě dost bavila.
Pärt - U řek babylónských taky fajn, ale krátký, než jsem se pořádně naladil, byl konec (dost useknutej mi přišlo).
Wajsarovo Algorytmy pro trombón a orchestr místy připomínalo až nějaký rio/avant-jazz/rock/zeuhl - mj. jazz/rocková bicí souprava atd., údajně to byl jakýsi druh improvizace (něco jako aleatorika?), kdy je trombónista zároveň dirigent, paradoxně to znělo nejvíc přístupně a chytlavě z celýho večera, co se týče motivů - možná až moc, ale zajímavý prolínání nástrojů (hlavně rytmicky), převážně taky bavilo.

Tool včera naprosto fenomenální. Energie, zvuk, setlist, vypiplanej vizuál, naprosto bez chyby. Nový věci zněj skvěle, dlouhý epický kompozice, těšba na konec srpna...