Login Search
Dark Funeral

Dark Funeral


Žánr:

Black Metal

Založeno:

1993, Stockholm

Současný label:

neuvedeno

Sestava:

Lord Ahriman (Micke Svanberg) - Guitar (1993-) (Wolfen Society, Satan's Disciples, Thokkian Vortex)
Chaq Mol (Bo Karlsson) - Guitar (2003-) (Mordichrist, Skellington)
Marast databáze Myspace Homepage Wikipedia

Diskografie


Biografie

Dark Funeral is a black metal Band from Sweden. Their music is describable in four words: fast, blasphemous and very fast. The melodies are very extensive and complex.

Dark Funeral was formed by Ahriman and Blackmoon in Stockholm, Sweden, in 1993. The two were joined by Draugen (drums) and Themgoroth (vocals and bass) before the group began rehearsing and writing material. In the January of 1994, Dark Funeral entered Uni-Sound Studio, owned by Dan Swanö, to record their first EP, titled Dark Funeral. After the recording sessions were complete, Draugen parted ways with the band and was replaced by Equimanthorn. On May 4th of that year, the EP was released and Dark Funeral played their first live show in a pub in Norway. Also in 1994, the band signed a record contract with No Fashion Records. At this point, Dark Funeral started writing material for their first full-length album.

In 1995, Dark Funeral again entered Uni-Sound Studio to record The Secrets Of The Black Arts. Due to a bad experience and poor results, the band decided to scrap the material recorded there, and they soon re-recorded the album at Abyss Studio with engineer Peter Tägtgren (of Hypocrisy). After the album was recorded, Themgoroth left the band and Caligula joined to fill his position.

Ahriman has expressed his view that the ancient Scandinavian churches under attack by Norwegian black metallers should not be burned down, as they once were pagan gathering places. He has said, however, that "The new churches are okay to blow up; they aren't a part of history."

In 2000, Dark Funeral reissued their original eponymous EP with a different title (In The Sign…) and different cover art. This re-release featured two extra tracks – both of them covers of Bathory songs.

User-contributed text is available under the Creative Commons By-SA License and may also be available under the GNU FDL.

Podobné kapely

Belphegor

Belphegor

Salzburg, Austria
blackened death metal
Gorgoroth

Gorgoroth

Bergen, Norway
Black Metal
Satyricon

Satyricon

Oslo, Norway
Black Metal
Emperor

Emperor

Notodden, Norway
Black Metal
Enthroned

Enthroned

Namur, Belgium
Black Metal

PREJUDICE, Pessimist, Desacrated Drea...

14.4.2001 @ Brno, Kashmir

Do tohoto koncertu jsem vkládal docela velké naděje, vzhledem ke složení kapel a prozatímním dobrým zkušenostem s nima. Především na Prejudice jsem byl zvědavěj, protože na posledním koncertě v Práglu potěšili. Do Kashmirského klubu vstupujem s hodinovým předstihem (tak moc jsme se zas netěšili, jenom jsme se stali obětí Aďoulových manipulací) a vyčkáváme co se bude dít. Žádné historky ze zákulisí nepřipojím, protože se stejně nic n...

ROTTING CHRIST, ENTHRONED, PRIMORDIAL...

16.1.2003 @ Praha, Black Pes

Poslední dobou máme na ty čtvrtky štěstí, nezdá se vám? Došel jsem totiž k poznání, že tento den je prostě metalový, tedy alespoň pro mě. Pokud není koncert (a koncertní čtvrtky jsou v Black Psu časté, mrkněte na data reportů), je nějaká jiná akce nebo máme zkoušku s 1*?5, ale to vás asi nezajímá, co? Tentokrát na zkoušku samozřejmě nedošlo, protože jsme se s MJC týmem nacházeli, jak je u koncertů pořádaných duem Shindy & Violet...

NEGLECTED FIELDS – Další atak na naše prkna

NEGLECTED FIELDS – Další atak na naše prkna

Pravděpodobně nejznámější metalové seskupení z Baltských států, lotyšští Neglected Fields, kteří se v dubnu opět chystají zaútočit na naše pódiová prkna, povstalo z popele lokálních kapel na podzim roku 1995. U zrodu byli Sergey “...

NEGLECTED FIELDS, PATHOLOGY STENCH, ABSURD CONFLICT, APOCRYPHAL DEATH

NEGLECTED FIELDS, PATHOLOGY STENCH, A...

9.4.2003 @ Praha, Black Pes

S potěšením jsme uvítali turné Lotyšů target="_blank">Neglected Fields po klubech českých a slovenských hlavně proto, že jsme byli těžce zklamáni jejich vystoupením na Brutal Assaultu 007, kde i namyšlený zvukař jeji...