Login Search
Defeated Sanity

Defeated Sanity


Žánr:

technical brutal death metal, progressive death metal

Založeno:

1994, Dachsbach, Bavaria

Současný label:

Willowtip Records

Sestava:

Konstantin Lühring - Vocals
Christian Kühn - Guitar
Jacob Schmidt - Bass
Lille Gruber - Drums
Marast databáze Myspace Homepage Wikipedia

Diskografie


Biografie

Defeated Sanity was formed in 1994 in Dachsbach, Bavaria as a project of Wolfgang Teske (guitar) and Lille Gruber (drums) with the intention to play the most brutal and intense death metal possible. The band started playing shows in 1996 with the help of session musicians Jonas Gruber (bass) and Robert Colnik (vocals). With this line-up the band also recorded the two demos "Devoured By The Black" (1996) and "Withdrawn From Beauty" (1998).

The next step was to find musicians able to play the very complicated songs, and they ended up being Tino Köhler (bass) and Christian Münzner (guitar). In 2001, Czech label GRODHAISN PRODUCTIONS released a split CD with Defeated Sanity (with Marcus Keller doing vocals) and Poppy Seed Grinder. Also recorded in 2001 was the “Collapsing Human Failures” contribution to the Split 7” EP with Imperious Malevolence, which would be the last recording featuring guitarist Christian Münzner (who then became part of Necrophagist).

In late 2004, the band released their debut full length album, “Prelude to the Tragedy” on UK label Grindethic Records.

Defeated Sanity underwent further line-up changes with Jens Staschel joining on vocals, Christian Kühn on guitar, and Jacob Schmidt on bass. In August 2006, the band entered Soundlodge Studios and recorded their second album, “Psalms Of The Moribund” which was released in early 2007 on Grindethic Records.

After Psalms Jens left. Then on 9th July 2008 founding member Wolfgang left Defeated Sanity, Wolfgang's reason being that he could no longer keep up with second guitarist Chistian Kuhn. In the official statement by Lille it was made clear that the band still deeply respected Wolfgang and his contribution to Defeated Sanity saying, "You will always be a part of DS, no matter what! My deepest admiration goes to your musical and overall wisdom and skill."

Defeated Sanity began looking for a replacement vocalist as soon as Jens left so they could continue touring but in the abscence of a vocalist the wrting process was begun. On 26th June 2009 AJ Magana (Ex-Disgorge,Ex-Despondancy) was announced as the new vocalist (via myspace). Soon after this Defeated Sanity embarked on a European headlinging tour, however this tour was completed without AJ as he was deported by UK customs officers for improper paperwork. Defeated Sanity re-toured the UK in February 2010 and AJ was again deported.

April 2010 Saw the release of "Chapters Of Repugnance" on Willowtip Records to exceptional reviews, this was backed up by a series of festival shows. On the 12th of September 2010 founding member Wolfgang Teske died.

User-contributed text is available under the Creative Commons By-SA License and may also be available under the GNU FDL.

Podobné kapely

Deeds Of Flesh

Deeds Of Flesh

Los Osos, California, United States of America
brutal death metal, technical death metal
Gorgasm

Gorgasm

Lafayette, Indiana, United States of America
Brutal Death Metal
Ulcerate

Ulcerate

Auckland, New Zealand
experimental death metal
Disavowed

Disavowed

North Brabant, Netherlands
Brutal Death Metal
Suffocation

Suffocation

New York, United States of America
death metal, technical death metal
Origin

Origin

Topeka, Kansas, United States of America
technical brutal death metal

PIGSTY, FEEBLE MINDED, DEADLY ERECTION

15.3.2001 @ Brno, Brooklyn

Patnáctého března měli do brněnského Brooklynu zavítat němečtí Defeated Sanity, prý směsice Cannibal Corpse a Suffocation, na to jsem byl opravdu velmi zvědav, ale už den předtím jsem se dozvěděl, že hlavní německou hvězdu nahradí naši Pigsty (projekt některých členů z Melancholy Pessimism). O adekvátnosti této náhrady by se dalo spekulovat, zvláště poté, co tato skupina předvedla. Za opravdu férový obnos 40,- kč se dostáváme na sál...

NO MERCY FEST > Cannibal Corpse, Hypo...

2.4.2004 @ Praha, Abaton

Zatím nejtučnější pražské sousto pro všemožného metalu chtivé postavy v letošním roce začalo v čase odpoledních čajů, jak už to u podobně nabitých schůzí bývá. U vchodu do Abatonu to odsýpalo zpočátku znatelně líp než před prosincovým náletem Deicide a spol., nicméně po čase údajně pěkně přituhlo, což ale člověka dlícího tou dobou už v útrobách nijak nerozhodí...Na béčku situovaném v první přízemní místnosti (tj. tam, co byla při X-M...

FLESHLESS

FLESHLESS

Fleshless rozhodně netřeba představovat. Jedna z našich kapel, která již má něco za sebou, a to jak pódiového tak i diskografického charakteru a k tomu se stále držící v popředí scény a zájmu fans. Nová deska s nadcházejícími plány do nejbližší doby byly rozhodně také důvody ke spáchání intervjů s frontmanem a leaderem Vláďou Prokošem.

HATE ETERNAL, SPAWN OF POSSESSION, SH...

23.5.2006 @ praha, black pes

Mohlo by se zdát, že koncertu Hate Eternal prostě není přáno, aby se vůbec uskutečnil. Po všelijakých přesunech a zrušených tour se ale přeci jen jedna z nejlepších death metalových kapel současnosti do Česka dostala a do Klánovického, podobnými akcemi již bezpečně prověřeného, Black Psa se vydala představit svou stále aktuální desku I, Monarch. Nevím, co už by fanoušek death metalu chtěl víc. I předkapela v podobě Spawn of...