Login Search
Entombed

Entombed


Žánr:

death metal, death 'n' roll

Založeno:

1989, Stockholm

Současný label:

Ninetone Records

Sestava:

Lars-Göran "L-G" Petrov - Vocals (1989-1990, 1992-)
Alex Hellid - Guitar (1989-)
Nico Elgstrand - Guitar (2010-), Bass (2006-2010)
Victor Brandt - Bass (2010-) (Live 2009-2010)
Olle Dahlstedt - Drums (2006-)
Marast databáze Myspace Homepage Wikipedia

Diskografie


Biografie

Entombed is a death metal band from Stockholm, Sweden which formed in 1987 under the name of Nihilist. In 1989 they changed their name to Entombed. Though Entombed began their career as an early pioneer of Scandinavian death metal, by the early 1990s their sound had broadened to include hardcore punk and other influences. This new style would eventually be described as Death 'n' Roll, of which Entombed remains arguably the best-known example.

Entombed's debut album was Left Hand Path, a cult favorite that established the band as a popular death metal band. The follow-up, Clandestine, was just as popular. These first two albums were unique in that they featured what was sometimes referred to as an "electric saw" guitar sound. It was created using the Boss Heavy Metal distortion pedal and a Peavey amplifier. It appeared on their debut, Left Hand Path, but was improved and refined on the follow up, Clandestine, on which its effect is in its best form.

After the Gods of Grind tour, Entombed began changing their sound into a mix of hard rock and death metal frequently called Death and Roll. Although this may have turned off many fans, it established their mainstream and critical reputation. Wolverine Blues and Hollowman are widely considered classics of early 1990s death metal, but were followed by problems with various record companies.

In 1999, Entombed released Uprising, which was an anti-commercial return to the band's roots. The follow-up, Morning Star returned to Hollowman and Wolverine Blues style metal. They have since released 2003's album Inferno, a continuation of the 'death n roll' style that has become their trademark sound.

2006 saw the release of new music from Entombed, with the When in Sodom EP on June 6 (or 06/06/06), and the full length album Serpent Saints - The Ten Amendments was released on July 9th, 2007. This album is the group's first release with drummer Olle Dahlstedt (of Alpha Safari and ex-Misery Loves Co.), who replaced long-time drummer Peter Stjärnvind in 2006.

Current band members:
* Lars Göran Petrov - vocals
* Nico Elgstrand - bass
* Alex Hellid - guitar
* Olle Dahlstedt - drums

Former members:
* Jörgen Sandström - bass
* Zoran - bass
* Lars Rosenberg - bass
* Nicke Andersson - drums, vocals, bass
* Peter Stjärnvind - drums
* Johnny Dordevic - vocals
* David Blomqvist - guitars
* Uffe Cederlund - guitar, bass

Session and guest members:
* Fred Estby - vocals
* Matti Kärki - vocals
* Orvar Säfström - vocals
* Peder Carlsson - harmonica
* Anders Lindström - guitar
* Daniel Rey - vocals
* Östen Warnebring - vocals

User-contributed text is available under the Creative Commons By-SA License and may also be available under the GNU FDL.

Podobné kapely

Morbid Angel

Morbid Angel

Tampa, Florida, United States of America
Death Metal
Pestilence

Pestilence

Enschede, Netherlands
death metal
Deicide

Deicide

Tampa, Florida, United States of America
Death Metal
Carcass

Carcass

Liverpool, United Kingdom
death metal, grindcore
Malevolent Creation

Malevolent Creation

Fort Lauderdale, Florida, United States of America
Death Metal

CHROBIS/LOVE HISTORY

Historie tohoto rozhovoru je poměrně kruąná. Nejdřív Chrobis velmi mile (ale velmi tvrdě!) odpovídal. Pak najednou vzhelem k určitým nepříjemnostem spojeným s jeho odchodem z Love History neměl rozhovor vůbec spatřit světlo světa. Nakonec Radim přece jen svolil, s tím, ľe je to obrázek z jisté doby, která předcházela jeho vystoupení z ugx. Takľe hola do čtení, je toho mnoho a věřím, ľe je to natolik konfliktní, ľe vás nebude nudit an...

scarve - luminiferous

scarve - luminiferous

Autor: 100 Uživatelé: -

Zavítali jste-li na letošní Brutal Assault, jistě mi dáte za pravdu, že tato kapela si svým neuvěřitelným výkonem vydobila post bezkonkurenčně festivalo...

Converge, The Great Deceiver

2.10.2002 @ Praha, 007

Podzim tady, všude kosa, škola začala, chce se říct – je to na chuja. No vlastně je, ale když už podzimně brečet, tak s grácií a s patřičným soundtrackem. Kurva, ty moje úvody sou čím dál blbější, takže ostře do toho: 2.10. sem jako solitér vyrazil z brna na CONVERGE. Je to pro mě megakult a když sem se dověděl, že v kapele The Great Deciever zpívá typos z At The Gates, nebylo už vůbec co řešit. Takže po dvou hodinách v autobuse, kd...

Nile, Sinister, No Return, Myrkskog,...

25.10.2002 @ Brno, Babylon

Upřímně řečeno na tuto akcičku jsme společně s bizzarem razili především kvůli francouzským Scarve a norským Myrkskog. To, že se jsme objevili i jiné zajímavé momenty bylo nečekaným plus. Na akci jsem dorazili včas, a tak nezbývalo než vyladit eq před prvními účinkujícími, slovenskými Dementor. René a spol. předvedli antikřesťanský death metal s některými vcelku zajímavými riffy, především těmi táhlejšími a harmonicky rozmanitějšími...