Login Search
Lack

Lack


Žánr:

Thrash Metal

Založeno:

2009, Zurich

Současný label:

neuvedeno

Sestava:

Rob - Drums (Innocent F.F., COMA)
Thomas - Guitar, vocals (Azrael (Che), Sabaism, Innocent F.F.)
Denise - Bass
George Hauser - Guitar (Excruciation (Che))
Marast databáze

Diskografie


Biografie

Copenhagen, Denmark (1998 – 2008)

In fact, we all know the feeling of getting a kick in the gut, a slap on the side of your head, being knocked out of your everyday-doze by total surprise. It’s a weird and nauseating experience, and only afterwards you realize how important it is.

Lack was that kind of experience. Whether on record or in a frantic live setting, they managed to suck the air out of the listener. The sound was sincere, earnest, and fun but never funny.

Honing their harsh and complex hardcore approach through the years, finding the real challenge in expressing more with less, Lack turned into a fascinatingly rocking outfit fixed on details and the tightness of simplicity in 2005. “The hardcore scene, and the environment surrounding it, has taught us a lot as a band but also as individuals,” drummer Jacob said when ‘Be There Pulse’ was released, “the hardcore/punk network helped spread our music to many parts of the world and gave us the chance to see and experience more than we could have asked for on tour. All that is not something we just put behind us because our musical focus is a little different. We don’t want to limit ourselves to one particular genre of music. We want to reach people, not just one type of people.” These guys knew how to walk the line and serve music with a message, not a message with music. Singer/guitarist Thomas once said, “Our lyrics are political, but that’s not to say that Lack is a political band. We are not interested in using political awareness to promote ourselves; but if on the other hand we can promote political awareness through our activities, then fine!”

After three albums and well over 300 shows down the line, Lack’s members mutually decided that it was the right time to leave everything behind and bring the band to an end.
“This band has always been driven by motivation, passion and love for what we are doing,” Lack said, “as of lately we must recognize that motivation is coming short, that inspiration has been drying out and that tours seem to take us down all too familiar roads. We simply recognize the fact that it is now time for the four of us to part ways, move on and let Lack be.” Despite the fact that this band is no more, their records will definitely continue to make an inspirational difference in music as a whole.


Lack consisted of Thomas Burø, Jakob Nielsen, Kasper Andersen, and Jacob Johansen.


www.lackattack.dk or www.playrec.dk/lack


User-contributed text is available under the Creative Commons By-SA License and may also be available under the GNU FDL.

Podobné kapely

Anathema, Endless

Anathema, Endless

30.11.2001 @ Praha, Palác Akropolis

Je tomu pár pátků, co jsem nebyl na větším koncertě (nepočítám-li ty, které pořádají SHINDY & BIZZARE AGENCY a o to více jsem se těšil na tento galakoncert (:-)) (a zřejmě jsem nebyl sám, vzhledem k naplněnosti Akropole)). Přiznám bez mučení, že Anathemu jsem nikdy nějak výrazně nesledoval a poslední věc, kterou dalo by se říci mám naposlouchanou je předposlední 'Judgement', to však, jak jsem s rostoucím večer zjišťoval, vůbec ne...

CHRIST MOSH Beast 2 > Contrastic, !T....

25.12.2001 @ Praha, Black Pes

"Vánoce, vánoce odchazejí..." jsem původně chtěl napsat na začátek tohoto reportíku, ale spíš to rozjedu "Velikonoce, velikonoce přicházejí..." eheh... blbost. No prostě vánoce sou fuč, v prdeli, v hajzlu... odešly někam ;) Pro nás bylo samozřejmou nutností se této povánoční akce zůčastnit. Takže já, Uproar, Science (Mamba/Negura/Scifi/Díra/Standa.. prostě Vlasta, řikejte si mu jak chcete ;oD), LeeBorg a Tanyya j...

Converge, The Great Deceiver

2.10.2002 @ Praha, 007

Podzim tady, všude kosa, škola začala, chce se říct – je to na chuja. No vlastně je, ale když už podzimně brečet, tak s grácií a s patřičným soundtrackem. Kurva, ty moje úvody sou čím dál blbější, takže ostře do toho: 2.10. sem jako solitér vyrazil z brna na CONVERGE. Je to pro mě megakult a když sem se dověděl, že v kapele The Great Deciever zpívá typos z At The Gates, nebylo už vůbec co řešit. Takže po dvou hodinách v autobuse, kd...

DIABOLIC, DESTROYER 666, BEHEMOTH

26.11.2002 @ Praha, Black Pes

Překvapivě slabá návštěvnost (tipnul bych 100 max.), zapříčiněná možná vysokou cenou shodnou s mega akcemi CANNIBAL či DEICIDE, možná menší (neprávem!) znalostí/oblibou amerických čertařů DIABOLIC, nebo již zmíněnou vyšší koncentrací velkých akcí poslední dobou... DIABOLIC snad až nad očekávání zabíjel. Pekelně našlapaná florida, částečně stavící na nevídaně rychlé a úderné hře vrchního kotelníka, tmavého natrigrovaného Jantara (Aan...