Login Search
Mylingar

Mylingar


Současný label:

neuvedeno

Sestava:


Marast databáze

Diskografie


Biografie

‘Mylingar’ is a Swedish word that is the plural of ‘myling’. It’s a Scandinavian legend that speaks about ghosts/spirits of unbaptized and/or unnamed children that have been forced to roam the earth until they could force someone to name and/or bury them, in fact ‘killing’ them for real so they can finally rest. In a way, they haunt people in order to get killed/buried. They haunt lone wanderers in the woods, jump on people’s backs and demand to be carried to a graveyard. They are very aggressive and become heavier as you come closer to the graveyard, so that you might sink into the ground carrying them there. If you don’t do as they ask you, they might kill you in a rage. Read more on Last.fm. User-contributed text is available under the Creative Commons By-SA License; additional terms may apply.
Album června 2018

Album června 2018

V další pravidelné měsíční desce se chutě redaktorů rozprostřely de facto napříč všemi klasickými metalovými žánry a odnožemi, včetně moderních experimentálních směrů. Přesto početně nejzastoupenější black se otřásl pod náporem hevače.

Album roku 2018

Album roku 2018

14 redaktorů zaslalo téměř 190 adeptů na titul alba roku, z čehož dostalo 27 desek po 2 hlasech, 6 alb po 3 hlasech. Na 3. stupínek stačily hlasy 4 (3 kapely), jedna kapela je na 2. místě. A na prvním se opět vedle sebe vyjímají hned 3 kapely. Bavte se...

Album srpna 2019

Album srpna 2019

Na prvním místě opět tři kapely, přičemž u dvou z nich se na ně dlouhé roky čekalo. Výjimečně žádný death, pouze prog, thrash a black. Tušíte o koho se jedná?

Album roku 2019

Album roku 2019

16 redaktorů zaslalo přes 200 adeptů na titul alba roku, z čehož dostalo 21 desek 2 body, 16 alb po 3 bodech, na nejnižší stupínek vítězů stačilo 3.5 bodu (1 kapela), 2. místo (4 body) a 1. místo (5 bodů) si dělí vždy 2 kapely. Bavte se...