Login Search
Visceral Disgorge

Visceral Disgorge


Žánr:

slamming brutal death metal, brutal death metal, death metal, slamming guttural brutal death metal

Založeno:

2011, Baltimore, MD

Současný label:

Agonia Records

Sestava:

Current members
Travis Werner – vocals (2007–present)
Bille Denne – drums (2007–2009, 2013–present)
Steve Miles – guitar (2013–present)
Eric Little - bass guitar (2015–present)
Charlie Marvel - guitar (2015–present)

Former members
Steve Rosenzweig - guitar (2007–2014)
Eric Vieraitis - guitar (2007–2014)
Dan Harris - drums (2010–2013)
Randy Henry - bass (2013–2015)
Marast databáze Homepage Wikipedia

Diskografie


Biografie

Emerging from Baltimore, MD, VISCERAL DISGORGE began playing their unique style of brutal death metal; captivating the enthusiasts of brutality everywhere. Shortly following the release of "Ingesting Putridity", their debut album from 2011, VISCERAL DISGORGE started gaining momentum, and quickly developed a loyal national and international following. The album received critical acclaim from several sources, including Decibel Magazine, and is now considered by many as a death metal classic. The demand for the band facilitated metal festival appearances throughout the United States and abroad (inc. Maryland Deathfest, Netherlands Deathfest, Frankfurt Deathfest, Las Vegas Deathfest, Puerto Rico Metal Demolition Fest, Chicago Domination Fest, New York Deathfest or Hammersonic to name a few) sharing the stage and holding their own among some of the industries top heavyweights. Despite having put out only one album, the band embarked on several major tours, inc. a tour with Disentomb throughout the EU and UK (2016), a tour across Canada with Psycroptic and Archspire (2017), a slot on the Devastation on the Nation Tour (2017, feat. Cryptopsy, Decrepit Birth and Rivers of Nihil) and a slot on Bloodletting North America XI Tour (2017, feat. Origin, Archspire and Defeated Sanity). Last year - which marked the band's worldwide signing to Agonia Records - they embarked on Frank Mullen's final tour with Suffocation, Cattle Decapitation and Krisiun, and invested their time into recording their sophomore album.

"Slithering Evisceration" was recorded, mixed and mastered by Drew Lamond at Wright Way Studios (Dying Fetus, Misery Index). The album artwork was created by Stephen Somers.

Podobné kapely

Cephalotripsy

Cephalotripsy

San Diego, California, United States of America
Brutal Death Metal
ORIGIN, HEAVING EARTH, MORTALLY INFECTED, CONTEMPT

ORIGIN, HEAVING EARTH, MORTALLY INFEC...

11.-13.5.2009 @ Praha - Black Pes, Ostrava - Tančírna, Slovensko - Košice - Collosseum

11.5.2009 @ Praha, Black Pes Jelikož jsem už nebyl na koncertě dobrý uherský rok, těšil jsem se na nějaký ten bordel jako malý Jarda. Tentokrát se jednalo o mimořádný kravál, podruhé k nám zavítali vysokorychlostní drtikolové Origin. Ti jsou známí svými nekonečnými šňůrami - jak po Evropě, tak po Státech. Praha byla osmnáctou zastávkou a dalo se čekat, že grupa toho už bude mít dost. Kapelu čekalo v Evropě ještě šest vystoupení, pak...

CEPHALIC CARNAGE, PSYCROPTIC, ION DISSONANCE, HOUR OF PENANCE, DYSCARNATE

CEPHALIC CARNAGE, PSYCROPTIC, ION DIS...

29.9.2010 @ Praha, Black Pes

Pět kapel, pět velkých a ještě větších námrdů, pět zážitků, ale hlavně Ion Dissonance! Klubový koncert roku, takovou nálepku od Marastu dostává předposlední zářijový večer v klánovickém Black Psu.

DEICIDE a další tři kapely v Praze

DEICIDE a další tři kapely v Praze

Turné s názvem „God is Death – To Hell with God“, v čele s americkou deathmetalovou legendou DEICIDE, se 3. července zastaví v&...

DEICIDE, BELPHEGOR, HOUR OF PENANCE

DEICIDE, BELPHEGOR, HOUR OF PENANCE

3.7.2011 @ Praha, Exit Chmelnice

Marně pátrám v paměti, kdy jsem zažil horší zvuk. A škoda je hlavně toho, že když už náhodou bylo trochu něco slyšet, Deicide to valilo neskutečně.