Login Search
PAUL -

PAUL

Autor: 80 Uživatelé: 78

Simon Pegg a Nick Frost jsou dvojicí, kterou nezná jen málokterý fanoušek britského filmu a humoru. Jejich filmy jsou vždy kombinací parodie a pocty jednomu z jejich oblíbených filmových žánrů. Po Soumraku mrtvých (zombie movie) a Jednotce příliš rychlého nasazení (akční krimi) se dva odrostlí nerdíci konečně pustili do dlouho plánovaného sci-fi.

Paul - Pegg/Frost on Comic Con

Graeme a Clive jsou dva nejlepší kámoši z Londýna, kteří si konečně splnili svůj sen a vyrazili do San Diega na Comic Com. Nakupují komiksy, pokukují po holkách v kostýmu princezny Leiy (nebo samičky Ewoka) a hrají virtuální fantasy bitvy. Což by bylo v pohodě, kdyby nebyly o třicet let starší než všichni jejich soupeři. Po „největší srandě života“ se vydávají na cestu karavanem po legendárních sci-fi místech Ameriky. A pak potkají Paula. Paul pije, kleje a John Caroll Lynch - Paul, Fuck Youhulí...jo a je to mimozemšťan. Kdysi havaroval na Zemi, neb řízení mu nikdy moc nešlo. Desítky let se dělil a vědomosti s lidstvem, ale teď se ho chce Velká šéfka (ikona žánru Sigourney Weaver) a její agent Zoil zbavit. Utíká proto k transportu na svou rodnou planetu. A pro Graema a Clivea začíná životní jízda.

Všechny dosavadní filmy dvojice Pegg/Frost byly kombinací komedie, parodie a pocty jednomu z filmových žánrů. Někde převládla pocta žánru (Soumrak), někde komediálně-parodický prvek (geniální spojení britského maloměsta s formou a dialogy z amerických akčňáků v Jednotce). Nicméně Paulvýsledkem nikdy nebyl jen bláznivý smích. Na jejich filmech bylo vždy vidět, že se při jejich tvorbě hodně přemýšlelo a myslelo na detaily. Co se Paula týče, je tu humor, je tu sarkasmus (klingonština), nejvíce je však cítit obrovská láska k tomuto žánru, a to nejen od herců/scénáristů. Režisér Greg Motolla (Superbad) chtěl vytvořit film „spielbergovského“ ladění. Což se mu ve finále povedlo velice dobře včetně spousty odkazů a jedné roztomile zesměšňující scény (kdo myslíte, že dělal Spielbergovi konzultanta při tvorbě ETho?). K tomuto ladění patří samozřejmě i hudba a happy end. Nicméně happy end od srdce, který žádnému divákovi, který nemá srdce z kamene, nebude připadat trapný nebo podbízivý.

Paul/PeggDalším rozdílem oproti Soumraku a Jednotce je scénář. Pegg poprvé načrtl námět Paula před šesti lety. Před samotným natáčením se s Frostem vydali sami karavanem po USA a mnoho míst, které navštívili, zapracovali do (poprvé) společného scénáře. Do scénáře se právě celoživotní přátelství a společná záliba ve filmech, komiksech a hrách hodně promítly. Nick Frost poprvé nehraje flákače a blbečka ale rovnocenného partnera Peggově postavě, následkem čehož se vytrácí část komického potenciálu a dynamiky, nicméně to na druhou stranu dodává filmu až neskutečnou uvolněnost a přirozenost. Málokterá filmová scéna se mi zdála tak přirozená, jako rozhovor těch dvou u ohně. A to je to rozhovor s hulícím mimozemšťanem!!!

Be aware, i'm Paul!Hlavním hrdinou a tím, koho nakonec budete mít nejradši, je totiž sám Paul. V původním scénáři byl prý mnohem nevrlejší a nervóznější. Což se změnilo se zapojením Setha Rogena (Zbouchnutá, Travička zelená, Zelený sršeň) jako jeho dabéra. Rogen udělal z Paula pohodáře a kámoše, takže skvěle zapadl mezi ústřední dvojici (narenderovaný je skvěle). Víc už ve filmu kleje jen postava Ruth (Kirsten Wiig), jejíž milostná linie s Graemem a její fanatický otec mi, přiznám se, přišly poněkud navíc. Nicméně její nadávky po probuzení z náboženského fanatismu (jediný vysmívaný znak Ameriky, protože jinak jsou tu nerdi přece doma) jsou na druhou stranu tak šťavnaté a zábavné.

Paul - Jane Lynch - alien on boardCo se mě týče, mým nejoblíbenějším Frost/Pegg filmem zůstává nadále Jednotka. Je mi však naprosto jasné, že pro herce/scénáristy bude favoritem Paul, protože je to jednoznačně srdeční záležitost. Přeju jim to a doufám, že se jim takhle bude dařit dál a budou si moci dělat, co se jim zachce. Protože každý výsledek jejich spolupráce stojí za to.

---- --- -- - -- --- ----

Velká Británie, 2011, 104 min

Režie: Greg Mottola

Hudba: David Arnold

Hrají: Simon Pegg, Nick Frost, Seth Rogen, Jason Bateman, Bill Hader, Jane Lynch, Kristen Wiig, Jeffrey Tambor, Blythe Danner, David Koechner, John Carroll Lynch, Sigourney Weaver