Login Search
STAR WARS: SÍLA SE PROBOUZÍ > Star Wars: Episode VII - The Force Awakens -

STAR WARS: SÍLA SE PROBOUZÍ > Star Wars: Episode VII - The Force Awakens

Autor: 85 Uživatelé: 85

Síla se probouzí se chce zavděčit širokému publiku a připravit Star Wars na další pokračování. Není ani zdaleka bez chyby, ale soudě dle třesoucích se rukou a bušícího srdce během filmu i po něm to dělá dobře.

Star Wars: Episode VII - The Force AwakensJsem na tom podobně jako mnoho diváků. Neznám rozšířený vesmír Star Wars, nehrála jsem hry, neviděla seriály, nečetla knihy ani povídky. Původní trilogii jsem na starých VHS protočila několikrát. Z nových epizod si pamatuju především vykonání příkazu 66 a první nádech Vadera přes masku. Že mám ke Star Wars nějaký citový vztah, jsem si - jako mnozí - uvědomila až ve chvíli, kdy v prvním traileru Harrison Ford pronesl: „Chewie, we're home.“

Star Wars: Episode VII - The Force AwakensO zápletce si už několik dní po premiéře snad můžeme něco málo říct. Moc temné strany Síly v podobě tzv. Prvního řádu roste. Vcelku málopočetný Odboj pod vedením princezny Leiy Organy (Carrie Fisher) podporovaný Republikou se snaží najít Lukea Skywalkera (Mark Hamill), protože jak víme, bez rytířů Jedi se Síla udržuje v rovnováze jen těžko. Do toho všeho se připlete bývalý voják Řádu Finn (John Boyega) a mladá, rodinnou opuštěná Rey (Daisy Ridley), šarmantní stárnoucí pašerák Han Solo (Harrison Ford) i padouch v černé masce jménem Kylo Ren (Adam Driver). Přicházejí na řadu roztomilí robůtci s hvězdnými mapami, skvělí piloti, obrovská kulatá superzbraň, vyřazování ochranných štítů z provozu a rodinné potíže, které v galaxii nějak ne a ne vyřešit.

Star Wars: Episode VII - The Force AwakensPři sledování filmu se diváka nevyhnutelně zmocní pocit, že většinu toho, co se na plátně děje, už viděl. A to především v Nové naději a v Návratu Jediho. S podobnými postavami a v podobném prostředí a podmínkách. Je to tak. Záleží pak na každém, zda mu to vykouzlí nostalgický úsměv na rtech, nebo tím bude otráven jako neoriginální vykrádačkou, která nepřináší nic "svého" nebo "nového". Nicméně u Disneyho si dali hodně záležet na tom, aby láskyplný vztah k původní trilogii byl z filmu cítit a zarezonovoval u každého, kdo ho má alespoň trošku v sobě. Plánují natočit celou novou trilogii a rozhodli se začít tím, že projeví úctu třicet let starým příběhům a v rámci této pocty představí nové postavy, které převezmou pomyslné žezlo v podobě světelného meče. A to včetně zaměření na mladší publikum v podobně větší porce humoru, který se v rukou J. J. Abramse naštěstí nebije s vážnější stránkou příběhu (viz druzí Avengers), a dynamičtější akce (dlouhé rozhovory se vedou opravdu minimálně). To vše sebou nese značnou míru předvídatelnosti a několik uspěchaných a nevyužitých momentů (představení Síly nováčkům, útok na Starkiller Base), které lze vnímat jako oběť výše zmíněnému nostalgickému ladění filmu. Filmu nechybí emocionální ani akční vyvrcholení, jen míra napětí zdaleka nedosahuje například útoku na Hvězdu smrti. Snad si to pro nás Disney jen schovává do dalších dílů.

Při té nostalgické jízdě bylo trochu složité vnímat detaily. Lokace jsou parádní a rozmanité. Reálné rekvizity mají pořád své kouzlo znásobené tím, jak moc jsme zvyklí na digitální triky. Ty jsou na mnoha místech skoro zbytečné, viz obludy transportované Hanem a Žvejkalem nebo vrchní velitel Snoke, který až moc připomíná přerostlého Gluma (aby ne). Nicméně jak se dostaneme ke stíhačkám, Sokolovi, náletům a průletům, je to paráda.

Star Wars: Episode VII - The Force Awakens

Herecké obsazení se povedlo především s ohledem na to, že dnes je i v galaxii třeba podstatně civilnějšího herectví než kdysi (sledovat výkon Marka Hamilla s odstupem je trochu utrpení). Daisey Ridley a John Boyega jsou bezchybní a jestli má někdo problém s tím, že se Silou si rozumí žena podporovaná černochem, tak ať. Ačkoli ženské varianty od slova generál či rytíř v češtině nepoužíváme, Jediové přece byli všech možných ras, barev, velikostí a pohlaví. Kylo Ren Adama Drivera je velice působivý zloduch, který má ještě hodně prostoru pro další vývoj. Kde Darth Vader s ledovým klidem proplouval prostorem a škrtil podřízené na dálku, tam Kylo Ren pochoduje se svaly ztuhlými zadržovaným vztekem a občas rozseká nějaké to vybavení lodi. Osobně bych pouze ocenila, kdyby se Han Solo k tomu, co musí udělat, dostal sám, protože herecký, nebo spíše neherecký projev Carrie Fisher poslal staré kouzlo mezi Hanem a Leiou do kytek už při prvních pohledech. Droida BB-8 byste si bez váhání pořídili domů jako domácího mazlíčka, kam se hrabe R2D2.

Star Wars: Episode VII - The Force Awakens

Síla se probouzí není ani zdaleka bezchybný film. Chce se zavděčit hodně širokému publiku (o peníze jde vždy až v první řadě) a připravit ho na další pokračování. Co se mě týče, soudě dle třesoucích se rukou a bušícího srdce během filmu i po něm to dělá dobře. O tom přece Star Wars jsou, o zábavě, vesmíru a troše té romantiky, jen lehce říznuté temnotou a jednoduchou filozofií. Chtějí nás především pobavit. A to se povedlo.

---- --- -- - -- --- ----

USA, 2015, 136 min

Star Wars: Episode VII - The Force Awakens

RežieJ.J. Abrams

ScénářLawrence KasdanJ.J. AbramsMichael Arndt

KameraDaniel Mindel

HudbaJohn Williams

HrajíDaisy RidleyJohn BoyegaAdam DriverOscar IsaacHarrison FordCarrie FisherPeter MayhewLupita Nyong'oAndy SerkisDomhnall GleesonAnthony DanielsMax von SydowGwendoline ChristieSimon PeggKiran ShahGreg GrunbergEmun ElliottBrian VernelYayan RuhianSebastian ArmestoWarwick DavisMark StanleyKen LeungIko UwaisAnna Brewster,Harriet WalterMichael GiacchinoJudah FriedlanderMiltos YerolemouBillie LourdJessica HenwickJames McArdleKenny BakerCecep Arif RahmanMark HamillDaniel Craig

ProdukceKathleen Kennedy